Cestování po republice můžete zasvětit i chůzi naboso

Bosonohé stezky se začaly na našem území budovat v hojném počtu teprve nedávno, ale s obrovským úspěchem a zájmem široké veřejnosti. Reflexní terapie je technika, která patří mezi masážemi k nejúčinnějším, a můžeme ji hlavně provádět sami na sobě, v rámci partnerského vztahu a pochopitelně i tím nejpřirozenějším způsobem – chůzí naboso v přírodě.

Díky omezeným možnostem obuvi, co se týče stimulace reflexních plošek, pomalu, ale jistě degenerujeme, stáváme se závislými na potravinových doplňcích, přitom by někdy stačilo docela málo – projít se po kamenech, šiškách, ornici, vlézt do potoka, osušit nohy v trávě.

oblázky v písku

Vltava a Povltaví jako ráj pro reflexní terapii – chcete-li se tomuto tématu věnovat více do hloubky, a milujete cestování po malebných končinách naší vlasti, vydejte se s námi k řece Vltavě. Můžete ji splouvat jako vodáci, nebo k ní doputovat na kole, ale pokaždé byste měli na některých místech vyzout boty a využít výhod zdejšího terénu. Kde jsou nejzajímavější místa pro chůzi naboso?

Vodácké zastavení U tří veverek, kemp Rožmberk nad Vltavou a kemp Branná – v těchto místech je řeka velmi mělká, je čistá a na dně se nachází dostatek vymletých oblázků. Vzápětí se projdete po smrkových šiškách v lese a máte bosonohý chodník zdarma a navíc v překrásné krajině.

nohy v dešti

Dívčí kámen – Vltava již od Zlaté Koruny pokračuje v úseku romantických peřejí a v tábořišti pod zříceninou hradu je prostorná louka a rovněž množství oblázků v mělkém říčním korytu. Na rozdíl od jiných řek, které bývají znečištěné, nebo mají bahnité dno, je právě v těchto místech Vltava doslova balzámem na duši. Ovšem preferujete-li písek, čisté vody s písečným dnem si užijete naopak na Lužnici v úseku od jezu Pilař do kempu v Majdaleně.

Stezka bosou nohou u obory Pekárkův mlýn nedaleko Orlické přehrady na Vltavě vám poskytne výjimečný zážitek, je tu vybudována trasa pro bosá chodidla, dlouhá téměř jeden kilometr, kde se střídají různé povrchy lesního terénu, pole, skalisek a luk. Stezka vede i skrze potok s balvany a oblázky a na mnoha místech je doplněna uměle vytvořeným povrchem z jehličí, šišek a konstrukcí pro udržení rovnováhy.