Jaké kapesné dávat dětem a kdy?

Co je to kapesné?
Je to taková výplata pro dítě. Každý měsíc dostává určitou finanční částku, kterou buď utrácí za věci, které uzná samo za vhodné nebo si je spoří do kasičky do budoucna. Jelikož si děti nevydělávají, tak je to učí, jak hospodařit s financemi.
kasiška pro děti

Jak často?
Záleží na rodičích. Někteří dávají třeba jednou týdně 50 korun a jiní zase jednou za měsíc 200 korun. Každý si to může nastavit tak, jak uzná za vhodné.

Kontrola
Je dobré se optat, zda má z těchto „výplat“ něco našetřeno nebo zda to všechno utrácí například za sladkosti. Pokud je to ta druhá varianta, tak to není nejlepší. Za prvé pro životní styl dítěte a zadruhé se takto nenaučí šetřit.

Možnosti
Pokud mu dáváte jednou měsíčně 200 korun a on/ona je utratí právě za sladkosti, tak se můžete rozhodnout snížit finanční částku, kterou mu věnujete nebo mu částky rozložit do týdnů.
krásné děti
Kdy dávat?
Jestliže dojíždí do školy do jiného města/vesnice, tak by měl mít nějaké peníze s sebou. Nikdy nevíte, co se může stát. Nemyslíme tím nějaké velké částky, ale spíše nějaké drobné. Například kdyby ztratilo finance na autobus domů, tak aby v zásobě měli druhou částku. Pokud bydlí kousek od školy a nemusí nikam dojíždět, tak určitě nebude potřebovat nějak veliké obnosy. Potom mu můžete zařídit kasičku, do které se nedostane a do té mu budete dávat jeho kapesné a každý měsíc mu dovolíte vzít si třeba jen menší obnos, za který si může něco koupit. Kdy ho dávat? Můžete ho třeba již od raného dětství učit to, že i výplatu, kterou v pozdějším věku bude dostávat ze zaměstnání, tak jí bude dostávat k 15. dni v měsíci nebo na začátku měsíce. Čas, kdy mu ho budete dávat by měl být vždy stejný (máme na mysli datum). Tím si pak rozpočítá částku na celý měsíc a bude se muset naučit s ní vyjít.

Jak, kdy a jak moc darovat je pouze na Vás. Měli byste mít však na mysli, že děti si dost často kupují nepodstatné věci, takže veliké finanční obnosy jsou pro děti zbytečné. To mu je spíše posílejte na spořící účet, který dostane v dospělosti.