Strojní čištění koberců udržuje vaši podlahovou krytinu jako novou řadu let

Položit na podlahu koberec je tradiční úkon a jistě nikoho nepřekvapí, že se stále tato podlahová krytina vyrábí a prodává. Zajímavé by bylo sledovat křivku zájmu veřejnosti o řešení povrchů podlah, která byla velmi proměnlivá hlavně za posledních 40 let. Zpočátku vítězilo linoleum, to bylo docela běžné v každé domácnosti za socialismu v 70. letech, a spolu s ním i kobercová metráž, tzv. kovral. Od 90. let jej postupně vytlačovala keramická dlažba, případně doplněná koberci kusovými. Útlum zájmu o kobercové metráže jsme mohli zaznamenat na počátku nového milénia, kdy do hry vstoupila laminátová podlaha, ale dnes se její nástup brzdí návratem k vlastnostem kobercové tkaniny.

hnědý koberec

Koberec je tkanina

Ano, koberec je tkanina, a na to, jak „dostává zabrat“, vydrží v dobrém stavu řadu let. Koberce zatím v jejich vlastnostech jiná krytina nedokáže zastoupit:

Jsou měkké, hebké a příjemné – kdo chodí doma v papučích, tomu je v zásadě jedno, na co našlapuje, pokud jsou bačkory či pantofle dostatečně pohodlné. Většina z nás si ale doma dopřeje chůzi naboso a právě měkkost povrchu je jedním z faktorů, které náš domov zútulňují a zpříjemňují.

Snadná údržba – pravidelné vysávání a občasné čištění koberců speciálními stroji není nic náročného, zvláště, když se úkoly v domácnosti rozdělí, a pomáhají s úklidem i děti. Čištění na mokro je však nutné vzhledem k tomu, že vysavače neodstraní všechny nečistoty důkladně. V praxi se dobrým recenzím těší revoluční systém rotačních hlavic s podtlakovým odsáváním s názvem Rotovac – takto se odstraní i nečistoty zašlapané a uložené až ve spodní vrstvě vláken.

vlákna koberce

Dlouhá životnost – plovoucí podlahy a dlažby jsou vzhledově zajímavé, ale jejich úskalím je velká náchylnost na poškození. Když se vám vylije na koberec voda, např. převržením konvičky při zalévání květin, nic se nestane, stačí místo důkladně vysušit. U plovoucí podlahy to může znamenat pohromu – zkroucení desek a povolení spár. A když na dlažbu upadne nějaký těžký předmět, např. židle, hrnec, květináč atp., může se odloupnout glazura nebo uštípnout roh, či odlomit větší kus dlaždice a takový defekt je pak vidět, leda, že byste vyměnili dlaždici za novou a měli jich dostatek v rezervní zásobě. S kobercem takovéto trable neřešíte.