Zázračné plody Goji

Goji je plod keře kustovice pocházející z Číny, kde se využívá v čínské medicíně. Dnes už se pěstuje i v dalších zemí Asie, USA, Kanadě, Bulharsku. Jelikož jeho popularita stále roste, dají se sehnat i u nás v obchodech se zdravou výživou nebo přes internet. Sladkokyselé plody se konzumují syrové, sušené i vařené. Můžete si z nich udělat čaj, šťávu anebo je použít jako doplněk stravy.
 goji bobule
Keř kustovice řadíme do čeledě lilkovitých. Květy mají fialovou barvu a plodem jsou červené bobule, které mohou připomínat šípky a v sušeném stavu vypadají jako brusinky. Keře kustovice rostou na suchých neudržovaných místech, navíc se rychle šíří a může z nich vzniknout nepříjemný plevel, který se velmi těžce likviduje.
 
Tyto červené bobule obsahují mnoho aminokyselin, vlákniny, železa a plno vitamínů jako vitamín A, C, E a další. Díky své vysoké výživové hodnotě mají léčivé účinky:
§  Působí protizánětlivě
§  Pozitivně podporují imunitní systém
§  Předchází rakovině
§  Využívají se k léčbě neplodnosti a sexuálních poruch
§  Pomáhají při bolestech kloubů
§  Snižují stres
§  Zaručují příval energie a síly
§  Zlepšují paměť a soustředěnost
§  Pomáhají při nemocech močových cest
§  Jsou výborné při dietách, jelikož podporují trávení a snižují chutě na sladké jídlo
 borůvková snídaně
Skvělé na tomto ovoci také je, že se u něj neprokázaly vedlejší účinky. Neobjevil se žádný případ otravy nebo předávkování. Pozor by si ale měly dávat osoby nemocné hypoglykémií, cukrovkou nebo lidí s alergií na ořechy, rajčata, broskve nebo tabák. 
 
Připravte si zdravý goji čaj
Potřebovat budete:
·         Plody goji
·         Vodu
·         Med nebo cukr
Nabereme 3 – 4 lžičky plodů a zalijeme je litrem horké vody. Necháme louhovat přibližně 15 minut a scedíme. Plody, které nasály vodu, můžeme v čaji nechat nebo je sníst zvlášť, protože ani po povaření neztrácí své léčivé účinky. Hotový čaj můžeme osladit cukrem nebo medem a, či ochutit kapkou citrónové šťávy.