Zanesená vzduchotechnika prachem a mastnotou je časovaná bomba

Pobyt ve městě má svá úskalí a lidé tu platí poměrně drahou „daň“ za pohodlí. Uvědomíte si teprve tehdy, máte-li srovnání a možnost pobývat delší dobu mimo město, nejlépe někde v horách, na čerstvém ovzduší, bez smogu, hluku a chaotického životního stylu, který tu řada lidí praktikuje. Jednou z nepříjemností městského života je betonová džungle. Tento výraz jsme použili zcela záměrně, neboť velmi mnoho zástavby na relativně malé ploše vytváří zdraví škodlivé kladně nabité ionty a v letním období zvyšuje průměrnou denní teplotu o několik stupňů Celsia. Lidem ve městech, zvláště na sídlištích, pak nezbývá, než hledat řešení, jako jsou instalace vzduchotechniky.

klimatizační rozvody

Klimatizace v bytě dokáže zpříjemnit a dokonce i prodloužit život, to je nesporné. Na jaře a na podzim přitápí, v létě udržuje teplotu v místnostech na přijatelné hodnotě, může zajistit optimální vlhkost vzduchu a přispět i k jeho očistě. To vše má však svou odvrácenou stranu mince a tou bývá podceňování běžné údržby a čištění rozvodů vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/.

kompresor klimatizace

Proč se vzduchotechnika musí čistit pravidelně

Vzduchotechnika je za určitých okolností bezpečná, ale jakmile se v ní začne hromadit prach a mísit se s tukem, je to jako doutnák ke vzdálené bombě. Je to totiž perfektní hořlavá směs, o tom se přesvědčila již řada lidí na vlastní oči, když jim vyhořel byt. Některé silně zanesené rozvody mohou i explodovat a může dojít i ke smrtelnému úrazu. Chcete-li mít opravdu jistotu, že je vaše klimatizace v pořádku, nechte si rozvody zkontrolovat kamerou.

Druhým důvodem, proč čištění rozvodů nezanedbávat, jsou plísně a bakterie. Těm se opravdu daří právě zde, kde je vyšší vlhkost a organické nečistoty, např. z vaření. Spory plísní pak díky proudění vzduchu cestují v místnosti, takže namísto zdraví prospěšné klimatizace tu máme nebezpečný zdroj alergenů a toxinů, horší, než jarní pylová nálož ze stromů a keřů v městském parku.