Děti neumí mluvit

Pokud jste někdy byli donuceni sledovat jakýkoli dětský pořad (a máte-li malé děti, tak skoro jistě ano), asi jste si rychle všimli, že všechny, ale všechny postavy v těchto seriálech mluví, jako kdyby si pořádně lokly hélia. Vysoko, upištěně, a většinou půl jejich slovní zásoby tvoří citoslovce. Dokonce i pokud se na obrazovce náhodou objeví živý dospělý, vyjadřuje se tak, že máte obavy jak o jejich duševní zdraví, tak o stav jejich hlasivek.
mimoni v trávě
A pokud děti sledováním těchto výtvorů stráví několik hodin denně, není divu, že i ony začnou postupně mluvit čímsi, co připomíná křížence pískací hračky s porouchaným rádiem. Učitelky a učitelé v mateřských školách jsou často z takových dětí nešťastní, protože i když malí človíčkové mluví, není jim rozumět půl slova. Dá se tomu ale zabránit jinak, než že se vychovatelé naučí jazyk tabletů?
chlapec v košili
Naštěstí, řešení existuje. Nebudeme vám tvrdit, že dokážete sledování seriálů vymýtit úplně, ale rozhodně se dá omezit tím, že svému potomkovi nabídnete alternativu. Čtěte jim, povídejte si, nebo i spolu dělejte běžné denní aktivity. Tam všude máte šanci navyknout svůj poklad na zvuk lidské řeči, a naučit ho mluvit jazykem běžných lidí. Povídejte si i o seriálu, který sleduje. Neklaďte otázky, na které se dá odpovědět ANO nebo NE, zvolte místo toho otevřené dotazy: kdo je tvoje oblíbená postava? Co se tam stalo? Co se asi bude dít dál? Skvělé jsou také starší české filmy pro děti, tam se obvykle mluví normálně. Co třeba Ať žijí duchové, Cesta do pravěku nebo některá z pohádek? Že to dnešní nejmladší generaci nebude bavit? A to byste se divili, hlavně když se budete dívat s nimi a povíte jim něco o svém dětství.
kluk s mikrofonem
Pokud už problém existuje, není také žádná ostuda vyhledat pomoc logopeda. Nejlépe se pracuje právě s dětmi, jejichž řeč se ještě vyvíjí, takže čím dřív lékaře navštívíte, tím lépe. A nemusíte se bát, dnešní cvičení jsou mnohem zajímavější než Tdpaslíček co tdhá tdnku.